24 Haziran 2012 Pazar

FOÇA REGATA ANILARI

Donanma kupası
Tekneler İstanbul dan çıkar ,Yunanistana gider,buradan güneye inerlerdi


96 yılını tam hatırlamıyorum ama Donanma kupasında idim bir şekilde,Bozcaada teknelerle karşılaşmıştım.İstanbuldan tekne getiriyordum.


Foça da tamamlanırdı yarış,bura
Tekneler İstanbul dan çıkar ,Yunanistana gider,buradan güneye inerlerdi
96 yılını tam hatırlamıyorum ama Donanma kupasında idim bir
da iki gün yarışılır İstanbul a dönülürdü.

19 Temmuz 1997


Ayvalıktan start almıştık bu yıl,KII ile katıldım,Uğur da bizimle gelmişti,yeni yelken yaptırmıştı Dr. Kaya.


Ağaç tekne ile etapları ya zorla bitirir ya bitiremezdi,yavaş bir tekne idi,yine de sebatla katılırdı.


Bir yıl teknesine bir müşteri almıştı,adam enteresan bir tip ti Çeşme ye üç gün sonra vardığımızda hala aynı tişort u oldukça kirlemiş halde giyiyor onunla yatıyor onunla kalkıyordu.Ben akşam dalyanda teknenin önüne rıhtımda kurdurduğum masada akşam yemeğinde, sinirlenip tişort unu yırtarak, zorla üstünden çıkarmış ona teknemden yeni bir Jeanneau tişort giydirmiştim.Millet gıkını çıkaramamıştı.Çakabey - 916 The Marmara'nın
Arçelik / Doğu Ege Yelken Haftası yarışmaları içinde yeralan Çakabey-916 sonuçlandı. CHS sınıfında en iyi zamanı Ardıç Gürsel'in The Marmara yatı yaparken, Destek sınıfında en iyi zamanı ise Yakup İçgören'in Bona Dea yatı elde etti. CHS Klas 1'de Orient Express 3, Klas 2'de The Marmara, Klas 3'de Equınox, Destek sınıfında Klas 1'de Karayel, Klas 2'de Yüksel 3, Klas 3'de Bona Dea, Klas 4'de Volare birinci oldular. Arçelik/Doğu Ege Kupası ile birlikte düzenlenen Gedon/Foça Regatta-97 iki koyiçi yarışla start alıyor. Bu yarışlara CHS sınıfında 12, Destek sınıfında ise 18 yat katılıyor.Yelkenler Ege'de toplandı


TAYK - Arçelik Doğu Ege Yelken Haftası dün Foça'da yapılan yarışlarla noktalanırken, TAYK'nın 1997 İstanbul - Ege yarışları da sona erdi. Foça'da yapılan son yarışlardan sonra CHS Klas'ta Bülent Atabay'ın "Orient Expres 3" yatı en iyi zaman derecesini yaparken, Destek Sınıfı'nda Sualp Tansan "Karayel" ile en iyi zaman derecesini elde etti. Foça'daki Doğu Ege Yelken Haftası yarışları devam ederken, Foça Yelken İhtisas Kulübü'nün düzenlediği Foça Regata'97 de bu yarışlara bağlandı. Ve Deniz Durmay "Blue Wind" ile CHS Klas'ta en iyi zaman derecesini yaparak, 1997'ye adını yazdırdı. Destek Sınıfı'nda ise Sualp Tansan "Karayel" ile en iyi zaman derecesini elde etti ve yılın galibi oldu. TAYK - Arçelik Doğu Ege Yelken Haftası dün gece Foça'da yapılan ödül töreniyle kapandı. Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Ekmel Totrakan Çakabey 916 yarışında dereceye girenlere ödüllerini dağıttı. Haftanın sponsoru Arçelik'in Genel Müdürü Mehmet Ali Berkman ve Foça Çıkarma Filo Komutanı Tümamiral Tanzar Dinçer, Doğu Ege Yelken Haftası ve Foça Regata'97'nin ödüllerini kazananlara verdiler. Gazetemiz Milliyet'in Çakabey 916 yarışı özel ödüllerini CHS Klas Ardıç Gürsel "The Marmara", Destek Sınıfı Yakup İçgören "Bona Dea" ve Çeşme Altınyunus - Foça rotasını ilk finişte tamamlayan Bülent Atabay "Orient Expres 3" arkadaşımız Tankut Antikacıoğlu'ndan aldı.


1998


KII ile katıldım,bu yarışta Cumhur Regay ı 70 tl karşılığı yarış eğitimine almıştık,princes macerasından önce.


Bizim kaptan Son gün Çakabey yarışında alkol krizine girdi,hava da hafifleyince yarışı terk etmek ve dönmek istedi ,tartıştık ama ikna edemedim havanın geleceğine .,o bir an önce dönüp içki masasına oturmak istiyordu ve muhalefetime rağmen yarışı terk ettik,hava saat 17.00 gibi biz dönerken, midilli önlerinde iken Çandarlı dan geldi ,Cumhur u dümene geçirdik,geniş apaz bir hava kuzey-kuzeydoğulu,tekne uçmaya başladı,Cumhur yekeyi tutamaz oldu,sonunda yeke ile tekne arasına sıkıştı,neredeyse sakatlanacaktı,zaten beli problemliydi,biz terk ettik döndük ama yarışı süresi içinde bitirmiştik,yazık oldu.Terk ettiğim tek Çakabey yarışı  o idi..


 
Foça regata 99'da ikinci etabı kısrak kazandı

24 Temmuz1999


·        


·        


·       KII İLE KATILDIM

İstanbul'dan başlayarak Gelibolu, Çeşme ve Foça etaplarıyla yedi gündür devam eden Foça Regata 99 Yacht yarışları bugün sona eriyor. Foça Regata 99'da ikinci etabı Kısrak kazanırken, Foça-Karaburun-Foça arasında yapılan 24 millik yarışta, rüzgar…


İstanbul'dan başlayarak Gelibolu, Çeşme ve Foça etaplarıyla yedi gündür devam eden Foça Regata 99 Yacht yarışları bugün sona eriyor. Foça Regata 99'da ikinci etabı Kısrak kazanırken, Foça-Karaburun-Foça arasında yapılan 24 millik yarışta, rüzgar yatçılara sürpriz yaptı.

Karaburun-Büyükada arasında yapılan parkurda, rüzgarın kesilmesiyle önde giden yachtlar beklemek zorunda kaldılar. Bu etapa rüzgarın başlamasıyla
öğleden sonra tekrar start verildi. Rüzgarın kesilmemesi sayesinde yatlar finişe ulaşma imkanı buldular. Foça Regata 99, bugün yapılacak olan Amerika Kupası Parkur yarışı ile sona erecek.

Foça Regata 99'un ikinci etabında alınan sonuçlar şöyle:

IRC Yarış:

1- Kısrak - Samet
Fındık

2- Lady X - Yasemin Kuzne

3- Asteriks H - Can Halman

IRC Yarış-Gezi:

1- Elena - Vadim Storikov

2- Kotchero - Vedat Tezmen

3- Royal Flush - Halit Özdamar

IRC Gezi:

1- Melody - Güçlü Bayar

2- Rozalie - Mehmet Uluer

3- Vizo - Bülent İçgören

Destek:

1- Ersin - Nüvit Uyar

2- Windrose - Truhanov

3- Gigi - Murat Moralıerkut soysal wrote:Tam Karaburun büyük ada geçidine girdik hava tamamen kaldı,öndeki teknelerin üsttüste yığılıp kanalda kaldıklarını görmüştüm,bizim tekne yavaş bir tekne idi ama önümüzü gözleyerek neler olduğunu görebiliyorduk,ben kanala girince hemen büyük ada boynunun kuytusuna girdim,burası ödenli fazla ısınırki diğer yerlerden daima bir hava akımı vardır tabii tahammül edilmez derecede sıcak.Ve bu termik hareketi takip edip diğer teknelerin kaldığı suya girmeden adayı döndüğümüzde daha hiçbir tekne kıstıkları çukurdan çıkamamışlardı.


Bizden onbeş dakika sonra çıktılar,onbeş dakika sonrasında bizi yakalayıp geçti hepsi yine,onlar Türkiyenin en iyi tekneleri idi,listeyi bir inceleyin görürsünüz.

FOÇA Regata BİR YARIŞ İÇİN 2000 DAVET (Yarisa Davet) Programı 2000/08/08 18.00 Brifing 19.30 FYIK Hoşgeldiniz kokteyli 09.08.2000 YARIS 11.00 Sosis Rota YARIS 14.00 Sosis Rota 2000/10/08 YARIS 11.00 Üçgen Rota YARIS 14.00 Üçgen Rota 11.08.2000 YARIS 10.00 OFFSHORE ROTA "Lipton Açıkdeniz Yarış" 21.30 Lipton TARAF 2000/12/08 YARIS 11.00 Amerika Kupasi Rotası 19.00 Ödül Töreni ve Kokteyl Lipton . IRC ve Destek siniflarina açiktir Katilacak teknelere 07.08.2000 tarıhınden itibaren Foça Büyükdeniz . rihtiminda yer Ucretsiz olarak ayrilmistir . kümesi file set Yelkenci Eski ve spyware dostlarimiz davetlidir Bilgi for: 0090 542 4153661 > > > > > > >


Yelkenciler eğlendi

Mustafa KANARYA
FOÇA Yelken İhtisas Kulübü'nün düzenlediği, Lipton'un sponsorluğunu yaptığı Foça Regata Lipton Cup 2000'in ödül töreni Havana In Beach Clup'ta yapıldı. Yaklaşık 200 davetlinin katıldığı gecede, yelkenciler 4 gün süren yarışların yorgunluğunu atma fırsatı buldu. Lipton'un ev sahipliğini yaptığı gecede Şule söylediği birbirinden güzel şarkılarla davetlileri coşturdu.
AMATÖR sporlara verdikleri desteği sürdüreceklerini belirten Lipton Ürün Müdürü Itır Hüseyni Aykut, ‘‘Rüzgarın iyi olması yarışları güzelleştirdi. Cuma akşamı Foça Meydanı'nda 2 bin kişinin katıldığı bir parti düzenledik. Reyhan Karaca'nın vokalisti Handan konser verdi ve Rus Revü grubu gösteri yaptı. Ücretsiz çay dağıttık. Çok güzel bir organizasyon oldu’’ dedi.

2001- FOÇA REGATA 2001
YARIŞ PROGRAMI
14 TEMMUZ 2001 Cumartesi
Kayıt Günü - 17:00 - 20:00
15 TEMMUZ 2001 Pazar
Saat 09:00 Briefing - Classic Bar - Atatürk Meydanı, Yacht Limanı
Saat 11:00 1. Yarış - Start : Foça Koyiçi, Hayırsız Ada sancakta, Finiş : Foça Koyiçi (hava durumuna göre tur sayısı belirlenecektir)
2. Yarış - Start : Foça Koyiçi, Hayırsız Ada sancakta, Finiş : Foça Koyiçi (hava durumuna göre tur sayısı belirlenecektir)
Saat 19:00 - Ödül Töreni ve Kokteyl - Foça Yelken İhtisas Kulübü binası
YARIŞ SINIFLARI : IRC Yarış, IRC Yarış-Gezi, IRC Gezi, Destek A, Destek B
Tüm yelkencileri yarışlarımıza bekliyoruz.
Not 1: Son günü beklemeden kayıt yaptırmak için ; Silvio Pennetti e.mail : silvio@..., tel:0.542. 415 36 61 veya 0.232.376 89 10
Not 2: Teknesine ekip arayanlar için müracaat; Murat Moralı e.mail: mmorali@... , morali@..., tel:0.232.463 39 11 veya 0.532.435 47 53
Not 3: Doğu Ege Yelken Haftasına katılmak isteyenler Çeşme'ye toplu olarak pazartesi sabahı yola çıkacaklardır. Guruba katılmak için Silvio Pennetti ile temas kurunuz.
Rüzgarınız bol, yarışınız centilmence olsun.


2002-expop Mete Tümay olayı
2003-
2004-
2005-
2006 Sayın Güçlü Bayar ın Ricaları ile.


FOÇA / İZMİR / TÜRKİYE

YARIŞ İLANI

27 – 28 MAYIS 2006

1.ORGANİZASYON: Foça Yelken İhtisas Kulübü (FYIK)
2. OFİS: Yarış sekreterliği ve ofisi Foça CAFE
BARBOROSSA da kurulacaktır.
3. YARIŞ BÖLGESİ: Foça kıyıları ve adaları civardır.
4. KURALLAR: Yarışlar aşağıdaki kurallar çerçevesinde
gerçekleşecektir:
4.1. Uluslar arası yelken Federasyonu (ISAF)
Yelken Yarış Kuralları (2005 – 2008 )
4.2. Güneşin batışı ile doğuşu saatleri arasında
RRS Bölüm 2 kurallarının yerini ( Uluslar arası
denizde çatışmayı önleme kuralları) alır.
4.3. ORC Emniyet kuralları katagori 4 olacaktır.
4.5. TYF Genel yarış talimatı (2005-2008), TYF
ilke kararları , yarış ilanı, yarış talimatı ve varsa
ek talimatlar.
4.6. Yarış ilanı, yarış talimatı ve ekleri
arasında bir çelişki olması durumunda en son
yayınlanan geçerli olacaktır.
5. SINIFLAR VE HANDİKAP SİSTEMLERİ.
5.1. Yarışlarda üç ana sınıf
bulunacaktır.Zamana
göre zaman (T.O.T.= Tıme on tıme) sistemi
uygulanacaktır.
5.1.1. IRC , Destek ve ahşap tekneler sınıfları
yarışacaktır.
5.2. Herhangi bir sınıfın açılabilmesi için en az
üç teknenin kayıt yaptırmış olması lazımdır.
5.3. Yarış Komitesi kayıtlara göre klas ratıng
limitlerini değiştirme ve klasları birleştirme
yetkisine sahiptir.
6.SORUMLULUK:
6.1. Organizatörler, sponsorlar, yarış ve
protesto kurulları yarışlara bağlantılı her hangi bir
kayıp(can ve mal) yaralanma ve hasarla ilgili hiçbir
sorumluluk taşımazlar.
6.2. Her türlü sorumluluk, yarışa başlayıp
başlamama veya yarışa devam edip etmeme kararı temel
kurallar RRS 4 te belirtildiği gibi kaptana aittir.
7.MÜRETTEBAT LİSTESİ VE LİMİTİ:
7.1. Her Kaptan yarış katılım formuyla beraber
mürettebat listesini vermek zorundadır.
7.2. Mürettebat hakkındaki herhangi bir
değişiklik yarış startından en geç 1 saat önce yarış
sekreterliğine bildirilmelidir.
7.3. Minimum mürettebat sayısı 3 kişi olup
maksimum sınırlaması yoktur.
8.KAYIT VE ÜCRET:
8.1. Kayıtlar en geç 28 Mayıs 2006 saat 11.00 e
kadar FYIK yarış sekreterliğine bildirilmelidir.
8.2. Kayıt ücreti yarışa katılan tüm sınıflar
için 50.- YTL dir.
9.YARIŞ PROGRAMI:
27 Mayıs Cumartesi: Foçaya intikal, yerleşme ve
hoş geldin kokteyli
CAFE BARBAROSSA 13.00 Yarış sekreterliğinin
açılışı ve kayıtlar
28 Mayıs Pazar:
CAFE BARBAROSSA 11.00 Skipper Birifingi
13.0 Yarış startı
18.0 Ödül Töreni ve kapanış kokteyli
10.BAĞLAMA:Tekneler 3-4 Hazirana kadar Foça limanında
misafir edileceklerdir.

erkut soysal wrote:
Üç ağaç tekne gelmiştir,ikisi ayna kıç motor yat vasfında biri elli yaşında,ikincisi İngiliz yapımı on ton kadar bir tekne,9-10 metre ikisi de, diğeri 14 metre kadar eski bir ağaç tur teknesi.
Ortalama hızları yelkenle 3-4 knot ı geçmeyen.
Bir de yeni modern dizayna yakın yerli yapım fiber bir tekne kayıt yaptırmıştır,sınıf açamazlar ve onu da ağaç tekneler ile birlikte yarışa sokarlar,ağaç teknelerin komodoru benim,getirdiğim  teknelere itiraz etmemelerini,burada bu aktivitenin yapılabilmesi için katkıda bulunmaya geldiğimizi bunun bizim     denize borcumuz olduğunu kendilerine anlatırım,anlarlar.
Diğer tekne ise bu sınıflamanin işine geldiğini ,yarışı, bu teknelerle yarışır ise önde bitireceğini bilmektedir,brifing de hiç sesini çıkarmaz sınıf böyle kurulur,ilan edilir.
Yarış başlar, vasıfsız ağaç teknelerin yürüme şansı yoktur,hava oldukça düşmüştür ,değil parkuru bitirmeleri ,yarışı tamamlamaları ,saat 17.00 da yapılacak ödül törenine yetişmeleri bile, yelkenle imkansızdır.
Bana danışırlar ,kendilerine bu havada bizim dahi yarışı bitirebilmemizin zor olacağını ama 17.00 de ki ödül törenine katılıp iskeleye döneceğimizi  göz önüne alıp,hazır böyle bir mükemmel parkurda iken, yelkenle bitirip yetişemiyecekler ise,terk etmemelerini,makinalarını çalıştırıp,yarışsalar idi yapmak zorunda oldukları parkuru görmek için tamamlamalarını ve ödül törenine zamanında gelmelerini bildiririm.
Onlar da buna sevinirler,hava dayanılmazdır,saatte bir iki mil yapmaktadırlar,makinalarını çalıştırıp parkuru dolaşıp ancak yetişebilirler ödül törenine,herkes bilmektedir durumu,hakemlerde,ama bir kere hızlı teknelere veriler parkur onlara da verilmiştir,yapacak bir şey yoktur,rotayı da kısaltmayı düşünmemüşlerdir.
Diğer polyester tekne bunların  makine çalıştırdıklarını görünce yapması gerekenleri değil,hiç yapmaması gereken bir şeyi yapmıştır.
Yarışı bırakır.Aslında kendisi de bitiremiyecektir hazır bir sebeb bulmuştur ve bıraktığına dair deklarasyon verir.
Yarış biter, ödül töreni başlar,komite bu üç ağaç tekneye varış sıralamalarına göre kupalar verir ve onları kupalarla ödüllendirir.
Polyester  tekne kendine verilen süre içinde yarışı tamamlamadığı ve gerekli protestoyu da vermediği için bu teknelere ödül verilmesini kaldıramaz.
Oysa o teknelerin ödül alma gibi bir beklentileri zaten yoktur,sadece katılmışlar ve bitiremiyecekleri bir yarışın komitesini boşuna bekletip,ödül töreninin de zamanında yapılamamasına neden olmamak için motorlarını çalıştırıp gelmişlerdir.Evet derecelerini belgeleyen bir ödül almayı beklememektedirler ama Polyester teknenin aksine yaptıkları işin ödüllendirilmesi gereken bir katkı olduğunu da bilmektedirler.Komite de bunu değerlendirip ödül vermiştir kendilerine.
Ve polyester tekne bu yazıyı yazar  üyesi olduğu  yazışma gurubuna gönderir,uslubu uygun olmayan ve de yanlışlarla dolu,ben de bu yazışma gurubuna üye olduğum için,yazı bana da gelir ve gereken cevabı veririm.Polyester teknenin sahibi yazışma gurubu üyeliği ile,kulüp  üyeliğinin de anlamlarını karıştırıp bu yazıya müdahalemi  bile kabul edememiştir.
Olsun, bir gün doğruyu görüp anlayacaktır,kendisi eski yelkencidir ve her şeye rağmen ben kendisini severim.


Sevgili FYİK Üyeleri,
Geçen hafta FOÇA REGATTA sonrası, siz değerli FYİK üyelerine bir not yazmış ve hakem komitesine serzenişte bulunmuştum. Bunun ardından URİYAT Komodoru Sn. Erkut Soysal kendisine hitaben yazılmamış bir notu okumuş ve ötesinde de gereksiz alınganlık yaparak kendilerine pay çıkarmış ve sanki FYİK içerisinde bir sorun varmış gibi bir sonuca varmış ve de benimle ilgili sorunu doğrudan bana yazacağına çocukça bir tavırla oturup sizlere şikayet etmişti. Bunun üzerine ben de doğrudan kendisine kısa bir not yazarak durumu açıkladım. Ancak anlamamış olmalı ki; aynı gün hızını alamamış ve iki mesaj daha yazarak anlaşılmaz tavrını sürdürmüştür. Ben de hem içindekileri dökmesi için zaman tanımak hem de tertipleyecekleri yarışla ilgili yorum yapılmaması için bekledim. Yazdığı yazılara yanıtımı bir defada vereceğim ve artık bu konuyu kendisi ile daha fazla tartışmayacağım.
1- Sn. Soysal beni dostu kabul ediyormuş, teşekkür ediyorum. Bende kendisi için aynı duyguları besliyorum. Birisi tarafından dostluğa kabul edilmenin onurunu taşıyorum.Ancak ben dostlarıma hakaret içeren sözler yöneltmemeyi tercih ediyorum.
2- Ne benim FYİK ile ne de bildiğim kadarıyla FYİK'nın benimle bir sorunu olmamıştır. Kulübümüz kurulduğundan bu güne kadar bana verilen görevleri elimden geldiğince yaptım ve uygun görülür görev verilirse aynı bilinçle yaparım.
3- Sn. Soysal'ın bilmesi gereken birşey daha var. Yarışı tertipleyen kulüp üyeleri dışındaki tüm yarışmacılar MİSAFİR YARIŞMACILARDIR. ((EAYK yada başka kulüplerin yarış ilanlarına bakılabilir)
4- Sporu, gösteriden ayıran en önemli unsur, sporun belli kurallar içinde yapılmasıdır. Optimistçiler de dahil gerek diğer yelkenciler ve gerekse başka spor dallarıyla uğraşanlar bilir. Esneklik ve hoşgörü kurallarla çerçevelenmiştir. Bunun ötesi kural ihlalidir.
5- Saat 13.30 da Foça'ya uzaklardan gelip ancak intikal ettiği belirtilen tekne, ne mutlu ki,yarış saatinden önce Foça'ya gelebilmiş ve start hattında 10 Dk. verildikten sonra yelken açmadan motorla seyretme imkanına kavuşmuştur.
6- Bir yelken yarışında, tehlikeye düşmek dışında hiçbir nedenle motor çalıştırlması hoş görülemez. Tehlike halinde de motor çalıştırılması kaçınılmaz ise, motorun çalışması hakem komitesine deklare edilir ve onların kararı beklenir. Bu iş gizli kapaklı yapılmaz. Yapılır ise, yarışma etiği anlamında ahlaksızlıktır.
7- Sn.Soysal, yarışma kabiliyeti sınırlı olduğunu iddia ettiği bazı teknelere, "yarışı bitirin de nasıl olursa olsun" dediğini beyan etmiştir. Pes yani. Bu kuralı kim nerede koymuş da bizim haberimiz olamış. Ya da bu kural koyma yetkisini Sn. Soysal'a kim vermiş?
Benim Sn. Soysal'a haddimi aşarak bir önerim olacak. Kendileri bundan sonra mevcut yarış sınıflarına,
a) Uzaktan ve yorgun gelenler...
b) Motor-yelken...
c) Yelken-kürek...
d) Her yol serbest...sınıflarını da eklesinler.
Değerli zamanınızı aldığım için özür diliyor, anlayışınıza sığınıyorum.
Saygılarımla.
A.    Erhan Bayol


VE  İŞTE YAZILMIŞ VE GURUBA GÖNDERİLMİŞ YANLIŞLAR DOLU ÜSLÜPSÜZ YAZI................

Ali Erhan Bayol wrote:
Sevgili FYIK üyeleri,
Bu yıl da FOÇA REGATA önceki yıllarda olduğu gibi sancılı başladı. Güzel Foça'mızda rıhtımda birçok yelken direği görmenin keyfi, yarışlara katılımın azlığından kaynaklanan acı ile örtülmekte.
Bu yıl da Foça'dan 5, Urla'dan gelen 5 teknenin katılımıyla, fakir katılımla bir Regata yaşandı. Katılanlara ve organizasyonda emeği geçenlere sonsuz teşekkürler... Alnının akıyla yarışanlara söylenecek hiçbirşeyim yok. Hele alnının akıyla ödül alanları gönülden kutluyor, sevgiyle selamlıyorum.
Ancak, bazı kaygılarla bazı yanlışlar da yapılmadı değil. Bunları da dürüstlük ve açıklıkla görüp, konuşup önümüzdeki yarışlarda aynı yanlışlara düşmemek için tedbirli olmakta yarar var.
1- Komite 2 sınıfta ( yeşil ve mavi) yarış ilan etmiş ve 3 sınıfta ödül dağıtmıştır. (YANLIŞ)Elde kupa kalmaması gerekçesiyle olsa gerek.(YÖNETİME ÇOK SUÇLAYICI VE KIRICI BİR İFADE)
2- Ahşap tekneler ile yerli polyester (nasıl bir sınıf ise) tekneler aynı sınıfta yarıştırılmıştır.
3- Start öncesi 10 dakika sinyali verildiğinde motorlar kapatılmış olası gerektiği halde, Star adlı tekne bu işaretten sonra da, start hattında YELKENLERİ AÇILMAKSIZIN dolaşmış ancak diskalifiye edilmemiştir. Aynı tekne ve Pony adlı tekne devamlı olarak ada kıyılarında ve diğer teknelerden yaklaşık 25-30 derece daha sıkı orsa çekerek (nasıl bir yelken (!) trimiyse , Star teknesi de birara tramola atma zahmetine bile girmeksizin faça-flok, makinaya kuvvet ) yelken +motor seyri yapmışlar, bu durum komite botundan da görüldüğü halde işlem yapılmamış ve diğer yarışmacıların protesto etmesi beklenmiştir. Bu rezilliğe zaman zaman Sağlam teknesi de katılmıştır.
Bizler misafir sever insanlarız, ancak misafirler de buna layık olmayı bilmeli diye düşünüyorum.
Biz Foça'lı yelkenciler teknelerimize FYIK sporcularını alıp yelken sevgilerini pekiştirmeye çalışırken, ahlaksızlığı öğretir ona prim verilmesini seyreder hale geldik.
Umarım tekrar aynı duruma düşmeyiz.
A. Erhan Bayol
Not: Bunlar Kişisel fikirlerimdir ve FYIK'i bağlamaz.


erkut soysal wrote:

1-Sayin dostum eski komodor Erhan Bayol beyin bunlar kisisel fikirlerimdir ve FYIK i BAGLAMAZ alt yazili mesajinda,
kisisel fikri oldugu halde,"biz Foca li yelkenciler" tarifinin Fyik i da baglamadigi ifade edilirken, kimlerin kasdedildigi,yine "biz misafir severiz" der iken,kisisel fikir olmadigi acik olan bu ifadeden kasdedilen "biz" lerin kimler oldugu ve kimler adina konusuldugu tarafimizdan anlasilmamistir.
2-İleri sürdüğü gibi Yarisin iki sinifta ilan edildigi gercek dışıdır.Altta yaris ilaninin da bu acikca belirtilmistir.
3-Yarista olagelenlerin nasil ele alinacagi,nasil degerlendirilecegi ve herhangi bir islemin nasil baslatilip nasil uygulanacagini optimistciler bile bilmek durumunda iken Sayin Bayol un yazdiklarini sadece kendi fikri olduguna katiliyor fakat kendi fikirlerini beyan eder iken bizi yaniltacak ,cevap vermemizi gerektirecek "biz" tarifini kullanmamasini rica ediyoruz.
4-Yaristan önce yapilan brifingde dile getirmedikleri bir konuyu daha sonra yaziya dökmenin programi elestirmenin etigini de tartismak gerekir.
5-Sayin FYIK yahoogurup üyelerini böyle sacma mesajlarla mesgul ettigim icin affinizi rica eder saygilarimi sunarim.
 erkut soysal wrote:
Date: Mon, 29 May 2006 10:02:08 -0700 (PDT)
From: erkut soysal

Subject: FOCA REGATA
To: fyik@yahoogroups.com


Saygi deger FYIK üyeleri,
Önce sizi candan kutluyorum,Bu regata nin bukadar olumsuz kosullara bu kadar çatlak sese ragmen ,gerektiginde üç tekne ile bile olsa yapilmasina karar vermeniz,benim için olaya nedenli dogru baktiginizin göstergesidir.Tesekkür ediyor kutluyorum..
Sayin Bayol un yazisini ise savunmak imkansiz,hele lisani ise kabul edilemez.Bir yarisa katilan her tekne o yarisin misafiri degil,bir parçasi ve kendisidir.Hele isin icinde olmasi gereken gercekten sevdigim dostum Bayol un
isim de vererek terbiyesiz diyebilecek kadar ileriye gittigi olayin gerçeginden bu kadar uzak olmasi beni üzdü.Keske bizlere sorsaydi nedenlerini.
Adlarini vererek hakaret ettigi üç tekne adlarina sinif açilacaginin deklare edilmesi üzerine,sadece ve sadece yapayalniz birakilmis,güzide FYIK yonetimine destek olmak için millerce yol gelip sizlerle birlikte olmak istemislerdir.Hic biri yarisabilecek tekne vasfina sahip olmamasina ragmen hele Star, yaris sabahi 70 millik bir yoldan sonra saat bir bucukta Foca ya gelebilmistir.
Bu kosullarda sizin tabirinizle terbiyesiz dediginiz tekne sinifina uygun yaris kurulmadigini ögrenmesine ragmen,yine ayni sinifta olup kendilerine sinif açilmayan yine sizin tabirinizle misafir iki ahsap tekne ile parkura cikmayi dogru bulmuslardir.
Bu ahsap tekneler yaris süresindeki hava kosullari ,bitirmelerine imkan olmayan IRC sinifina verilen ayni rotayi uygulamalari nedeniyle kendilerine benim verdigim talimatla parkuru mutlaka motor la da olsa tamamlamalari,ödül almanin hedef olmadigi,yarisi terk etmektense böyle davranip en azindan çok az elde ettikleri
böyle bir olayi keyif haline getirmeleri örnek bir davranis iken,hic bir ödül beklemezlerken
hic biri,hicbir itirazda bulunmaz iken,
kurallari uygulanmasi veya uygulanmamasi onlari böyle bir aktivite de kendi siniflarinda yarismadiklari icin hic baglamaz iken,
bir kulubün ic cekismelerinin bizi hic ilgilendirmesine ragmen,
siz optimist cilerinize bu ahsap teknelerin niye böyle davrandiklarini aciklayabilecek düzey ve anlayista degilseniz,
yilda bir kere bile kulubünüze desteginizi esirgiyor veya verenler de kerhen veriyorsaniz,
lütfen bizi bu islere alet etmeyin ve daha düzgün bir üslup kullanmayi benimseyin ,o zaman daha iyi anlasilirsiniz.
Sizleri seviyoruz,yelkenle,motorla,kürekle sizlerle birlikte olmanin bizim icin hic farki yok.
Yeter ki biraz anlayis,biraz hosgörü ve biraz iyi niyet dilegimiz,siz optimistcilerinize anlatamazsaniz, arzu ederseniz davranis nedenlerimizi biz onlara acikliyabiliriz.
Saygilarimla.

Erkut Soysal.

erkut soysal wrote:


Erhan beyin yakisiksiz yazim tarzi kabül edilebilir bir davranis sekli degildir.Kendisinden beklenmeyen bu kabalik ve densizligi ona yakistiramadigimi,Erhan beyin elmalarla armutlari karistirmasindeki nedenlerin bizi hic ilgilendirmedigini ,kiminle sorunu varsa bu sorununu onlarla halletmesini tavsiye ederim.
Saygilarimla.
Re: [fyik] FYIK REGATA 2006

YAZIK YAZIK!
Bir FYIK üyesi olarak bunları duymak beni çok üzdü. Yıllardır başarıyla düzenlenen ve keyifle yaşanan Regatta'lardan sonra bu sene Foça Regatta'nın bu kadar başarısız düzenlenmesi ve bir takım gayri ciddi olayların yaşanmasına göz yumulması anlaşılır bir zihniyet değil ve cidden çok üzücü!
Umarım seneye bu konu daha ciddiyetle ele alınır...
Neylan Günay
KII-SAĞLAM- SİMURG-MUZO-SİMURG
Tekneleri ile geçen beş sene,Muzo ile-2004 REGATA-  birinciliği

Bu ara bazı yıllar Foça yelken İhtisas Kulübünün de problemleri oldu,iki yıl ödül törenini üstlendim,son günleri,Urla Tanju Okan la birleştirip iskelede finiş aldık ve ödül töreni yaptık.Bir sene yine yeterli tekne sayısına ulaşılamadığında İskele den regata ya dokuz teknenin katılmasını sağlayıp regatayı  Fyık başkanının özverili ve efendice yaklaşımı ile kurtardık.
Daha sonra tatsız bir gelişme oldu ama bu sene onu gidermeye çalışacağım.
Başka bir anı.
Yarışı önde götürdüğümüz bir sene,teknede yersiz ve gereksiz bir davranışla,diğer tekneyi geçerken baş üstünde oynayıp diğer tekneye sportmenlik dışı davranan bir ekip elemanının layık olmadığı birinciliği,şamandırayı es geçip sonra diğer tekne gittikten sonra şamandırayı dönerek diğer tekneye bıraktım.
Buna benzer hatıralarım başka yarışlarda da oldu zamanı gelince anlatacağım.


2007 hastalandığım yıl

2008 hastahane

2009  hastahane

2010 ev tedavisi
2011 ev tedavisi
2012
kısmet olursa tekrar FOÇA REGATA
Bunlar Foça Regata denince aklıma gelenler.

25 Tem Sal, 2000 9:04 am

Foça Regata
... (Yarisa Davet) Programı YARIS ...
Silvio Pennetti silvio @ ...
25 Temmuz 2000
13:14

04.07.2011 18:07
14. Foça Regata Yat Yarışları sona erdi.
38 tekne ve 175 yarışmacının katıldığı yarışlarda Foça'nın İncir Adası, Orak Adası, Dış Fener çevresinden dolaşan yarışmacılar, Foça limanına girdi.
Kupa töreninde konuşan Organizasyon Komitesi Başkanı ve Foça Yelken İhtisas Kulübü Yelken Komodoru Hasan Güller, "Foça doğal güzelliğiyle rüzgarıyla yelkenciler içinbir cennet. Yarışlar mükemmel bir havada ve sorunsuz bir şekilde tamamlandı" dedi.
Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ da yarışmaya katılanlara teşekkür etti.
14. Foça Regata Yat Yarışları'nda alınan sonuçlar şöyle:
Ahşap kategorisi: 1. Rembetiko, 2. Servet, 3. Poyraz
Destek 1 kategorisi: 1. Cygnus, 2. Good Day Sunshine, 3. Jimmy Key
Destek 2 kategorisi: 1. Meltemi, 2. Alevim, 3. İpekoğlu
Destek 3 kategorisi: 1. Undıne, 2. Can Kaptan, 3. Aqua Life

Orijinal metin


----> ------------------------------------------------------------------------> Make new friends, find the old at Classmates.com:> http://click.egroups.com/1/7075/3/_/10535/_/964422124/> ------------------------------------------------------------------------>>> FOÇA REGATA 2000 INVITATION TO A RACE(Yarisa Davet)Program 08.08.2000 18.00 Briefing19.30 FYIKWelcome cocktail09.08.2000 YARIS 11.00Sosis RotaYARIS14.00 Sosis Rota10.08.2000 YARIS 11.00Üçgen RotaYARIS14.00 Üçgen Rota11.08.2000 YARIS 10.00OFFSHORE ROTA " The Lipton Offshore Race"21.30 LIPTON PARTY12.08.2000 YARIS 11.00Amerika Kupasi Rotasi19.00 Ödül Töreni ve Lipton CocktailIRC ve Destek siniflarina açiktir.Katilacak teknelere 07.08.2000 tarihinden itibaren Foça büyükdenizrihtiminda yer ücretsiz olarak ayrilmistir.Tüm yelkenci eski ve yeni dostlarimiz davetlidir.Bilgi için: 0090 542 4153661>>>>>>>


Daha iyi bir çeviri ile katkıda bulunun


Hiç yorum yok: