7 Aralık 2011 Çarşamba

2012'de Figaro'lar gelecek IMOCA'lar gidecek

 
2012'de Figaro'lar gelecek IMOCA'lar gidecek PDF Yazdır e-Posta
Çarşamba, 07 Aralık 2011 01:00
Yelkencilik açısından 2012 yılında dünyanın ve Avrupa'nın gözü Türkiye'de olacak. Zira Avrupa'nın en önemli açık deniz yarışlarından biri olan Europa Race'in startı İstanbul'dan verilecek.

Fransa'dan başlayacak olan Solo Figaro yarışı ise bu yıl daha öncekilerde olduğu gibi İstanbul'da değil, İzmir'de sona erecek.
Olay Nautic tarafından düzenlenen ve Türkiye'nin ev sahibi olduğu iki büyük yarışın duyurusu Organizasyon Komitesi Başkanı Cumali Varer tarafından Paris'teki 51. Salon Nautic'te yapıldı.

Varer, Avrupa'nın gündeminde Mayıs ayından başlayarak, Eylül ayına kadar yelkencilik alanında İstanbul, Bodrum ve İzmir'in önemi rol oynayacağını söyledi.EUROPA RACE

"IMOCA Ocean Racing" dünya şampiyonası serilerinden biri olan "Europa Race", İstanbul'dan başlayıp sırasıyla İspanya'nın Barcelona, İngiltere'nin Portsmouth limanlarının ardından Fransa'nın Atlantik kıyısında sona erecek. Ancak yarışın hangi kentte sona ereceğine daha karar verilmedi.

Bu yıl ikinci kez düzenlenecek yarışların ilkinde start hatırlanacağı gibi İstanbul'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilmişti.CAP İSTANBUL, İZMİR CUP OLDU


Türkiye odaklı ikinci yarışta, Solo (tek kişilik) Figaro tipi tekneler mücadele edecek.

Eylül ayında Fransa'nın güney sahilinden startı verilecek bu yarışta Figaro II tipi tekneler sırasıyla Sicilya, Atina, Bodrum limanlarından sonra mücadeleyi İzmir'de tamamlayacak.

Daha önce "Cap İstanbul" adıyla yapılan ve bu yıl beşincisi düzenlenecek olan yarış bu yıl İzmir'de sona ereceği için adı da "İzmir Cup" olarak değiştirildi.

Toplam dört etaptan oluşan İzmir Cup'ın ilk etabı Fransa'dan başlayacak ve İtalya'nın Sicilya adasının Siraküza limanında sona erecek. İkinci etap Siraküza-Atina, üçüncü etap Atina-Bodrum arasında koşulacak. Son etap ise Bodrum-İzmir arasında gerçekleşecek.

Figaro II Beneteau
sınıfındaki teknelerin Fransa Turu'nun ardından katılacağı bu mücadele aynı zamanda Fransa Şampiyonası'nın da final mücadelesini oluşturacak.


Kaynak: AAErkut SOYSAL
0 536 366 65 51

Hiç yorum yok: