16 Ekim 2010 Cumartesi

FADO VE DENİZCİ

FADO MÜZİK

Şarkılarla ezgilerle denize uğurlanmak,dönüşlerine özlemi nağmeleştirecek,müzikleştirecek kadınlara sahip olmak,denizle paylaşabilmek denizcisini,işte Fado bu.Kadınca ağıtların sahiplerinin tapınağındaki müzik sunağı.Fado, 19. yüzyıldan günümüze kadar uzanmış bir Portekiz halk müziği türüdür. Fado'nun tam bir çevirisi olmamakla beraber, kelime anlamı kadere veya alınyazısına yakındır.FADO
FADO MÜZİKFado, balıkçı, kaşif ya da denizci olan sevgililerini, eşlerini denize uğurlayan ve onların geri dönmesini umutla bekleyen 19. yy Portekiz kadınlarının artık beklenen yakınlarının geri gelmemesi üzerine denize karşı yaktıkları ağıtlardan türemiştir. Bu nedenle Fado, derin acıların, hüzünlerin, özlemin, nostaljinin, mutluluğun ve aşkın ifade edildiği bir müzik türüdür.


Fado'nun, isimlerini Portekiz'in Lizbon ve Coimbra şehirlerinden alan iki türü vardır. Coimbra'nın sade bir tarzı olmakla beraber Lizbon fado'su daha yaygındır. Günümüz Portekiz'inde modern fado bir çok ünlü müzisyenin icra ettiği popüler bir müzik dalıdır.


Klasik fado bir Portekiz gitar ve bir klasik gitar eşliğinde tek bir şarkıcının performansıyla icra edilmektedir. Modern fadonun ise yaylı çalgılar dörtlüsünden tüm bir orkestraya kadar çeşitli uygulamaları mevcuttur.

İSTANBUL KÜLTÜR SANAT

20. yüzyılın en ünlü fado sanatçısı Amalia Rodrigues'dir.


deniz - yelken
adına
Erkut SoysalHiç yorum yok: