1 Haziran 2010 Salı

Tekneyi paylaşmak-Yaşanan bir olay üzerine

NASIL ÖZGÜR OLUNUR
Denizin tarifinde kullanırız bir çoğumuz bu özgürlük kavramını.Tekne en büyük ve önemli enstrumanıdır bu olgunun. Ona sahip olmak onu kullanmak denize hakim olmak yaşama hakim olmak gibi algılanır çoğunlukla.Özgürlükle özdeşleştirilir.


Bu yanlış ve hastalıklı düşünce tekne sahiplerinin çevreye davranışlarını da etkiler.Tekne gerçekten algıladıkları gibi bir güç,bir statü belirleyici unsur ve özgürlükle birlikte üstünlük aracıdır fakat bu olgularını görebilmek,yaşayabilmek ve kullanabilmek için ona farklı açıdan bakmak gerekmektedir.


Tekne bir vitrindir aynı zamanda,sahibini öne çıkaran talebini arttıran, bunları sağlarken de eğiten ,farklılaştıran bir yanı vardır teknenin.


Ama bir farklı yönü de vardır bunları sağlar iken,


Yetinmeyi öne çıkarır tekne,artan talepleri ve yükselen çıtayı karşılamak zordur.Paylaşmayı da öne çıkarır tekne,çünkü bir kaçış olarak tarif edilse bile aslında bir vitrin olduğunu söylemiştik,bu nedenle keyif alınabilmesi bakılan, seyredilen bir vitrin olmasını gerektirir,başkalarına ihtiyaç vardır haz alabilmenin ,yani paylaşılmayan veya paylaşılamayan bir süreç mutlaka sonuçta yoracaktır.Paylaşım bu fiziksel gereksinmeyi de sağlar ruhsal getirisinin yanı sıra.Taleplerin asgariye indirilmesi ve yetinmenin öğrenilmesi yanında olayı paylaşabileceği kişilerin sürekliliğinin sağlanması da en az bunlar kadar önemlidir.Burada da onlara karşı davranışlarda, tahammül edilebilir olmanın yanı sıra tevazuu ön plana çıkar.


Tekne kimlerle paylaşılır sorusuna yukarıda gerekçeler sıralamamıza rağmen bunlar bizi yine de yanıltır.


Tekne ızdırapların,problemlerin zorlukların paylaşıldığı bir ortam olmaktan çıkarılmalıdır.Tekne her türlü eksiğin,zorluğun sıkıntının paylaşıldığı yer değil onların keyif haline, haz haline getirilmesi, alınan tadın ve bilginin paylaşılmasının öne çıkarılması gereken bir mekandır.Yanılgı burada başlar,bizler hep yaşamı paylaşmak gibi algılarız tekneyi paylaşmayı,belki doğru,belki yanlış,


Oysa karar vermek ve kontrol edebilmek yaşamı ,yani kendin düzenleyebilmen hayatı ,herkese nasip olamıyacak kadar az rastlanan bir hediyedir.


Bence.

Hiç yorum yok: