22 Nisan 2010 Perşembe

Tekne Transferinde satır başları

Tekne transferinde püf noktaları
Rahat mı etmek istiyorsunuz.
Yanınıza mümkünse tekne sahibini,yada onu temsil edecek bir yetkiliyi alınız.
Bu size en kötü ihtimalle ,
 geçerli nedenlere dayanması kaydı ile tekneyi istediğiniz yerde koşulların uygun olması halinde terk etmenize imkan sağlar.


Bu size mali konularda sorumluluklar yüklenmesini önler.


Bu size öyle 2-3 sayfalık sözleşmelerle anlatacağınızı zannettiğiniz işlerin birinci elden yaşayarak tekne sahibince anlaşılmasını sağlar.


Bu size ,teknenin tüm hazırlanışında yüklendiğiniz ağırlığın büyük bölümünün ortadan kalkmasını sağlar


Fakat ayrıca bu size bütün bir seyahatin zehir olmasını da getirebilir.Hem tekne sahibince hem de transferi yapanca yaşanması gereken bir deneyimdir bu.Eğer tekne sahibi ve transferi yapan bu konularda yetkin ve olgun ise ve sizin niye burada bulunduğunuzun ve yetkilerinizin bilincinde ise bir keyiftir tekne transferi.


Bu bir şeklidir tekne transferinin.


Diğer şekli ise sizin tekneye önceden intikal etmeniz ve tüm seyahat planı ile hazırlığın koordinasyonunu ve gereklerini sağlamanızdır.
Trenle seyahat edilecekmiş gibi 3-5 gün sürecek tekne transferine, kalkmasına beş kala gidilmez hele yalnız ve tek sorumlu olarak yola çıkacaksanız.


Neyin bozuk neyin eksik olduğunu hatta neyin fazla olduğunu siz tesbit edersiniz yola çıkmadan,öyle düşündüğünüz gibi sörvey değildir bunun tarifi,tekneler yüzmek için dizayn edilmişlerdir,onların çıkaracakları problemler kendi suçları değildir genelde,insanlar sebep olur teknelerin gereken fonksiyonlarını gösterememelerine,siz kesin karar verirsiniz nelerin eksik olması halinde bu teknenin yola çıkmayacağına ya da nelerin yolda yapılacağına.,yani öyle sadece sekiz harfli bir kelime değildir transfer,kendi malına istediğin gibi davranabilirsin,
hatta ona bile istediğin gibi davranamazsın.


Konu deniz olduğunda bir tek kavram vardır ön plana çıkan.,


Yetmektir işin aslı,özü,tarifi.
Çoğumuz da yettiğimizi sanırız.


Deniz ve Yelken adına
Erkut Soysal

3 yorum:

Adsız dedi ki...

mükemmel...
sizi tanıtan pek yazı yok....
sanki asırlardır denizdeymişiniz gibi..

Erkut Soysal dedi ki...

Haklısınız,bende kendimi denize ait hissediyorum,hiçbir zaman yanılmadım diğerleri gibi,ben deniz olmayı düşledim hep,denizlerin benim olmasını değil.

YILMAZ dedi ki...

Denize ait terimleri öğrenmem için tekrar yeniden hayata başlamak lazım...