19 Mart 2010 Cuma

YARIN DA DENİZDE OLMAK İSTİYORSAK EĞER

Deniz ve yelken öyle bir saplantıdır ki,kendimizi kurtaramayız ona ulaşmak için tüm maddi olanaklarımızı seferber etmekten.Oysa bilmemiz gereken bu saplantının kendi içinde değerlendirilmesi ile anlam kazandığı ve onu bedel ödiyerek satın almanın hazzının ,hiçbir zaman onu hak ettiğimiz anlardaki hazza ulaşamıyacağıdır.
Deniz paylaşıldıkça değerlenir gibi gelir bize aslında bir açıdan bu doğrudur.Fakat istediğimiz,yaşamda uyguladığımız,denizi nasıl kullandığımızı sergileyebilmekten duyduğumuz tatmin ve beğenilme arzusundan başka bir şey değildir.


Denizle birlikte olmak dürtüsü,bir kadınla birlikte olmak ve hatta onunla birlikteliğimizi sergileyebilmek ve beğenilmek gibi kaygıları taşır çoğunlukla ve biz bu birlikteliklerin sergilenmesinde insanca zaaflarımızla duruma ne kadar hakim olduğumuzu da gösterebilmek endişesiyle gereksiz beceri  gösterilerine ve harcamalara saparız.


Atladığımız gerçek, deniz bir sürekliliktir gerçeğidir çoğunlukla,bu sürekliliğin sağlanabilmesi ise bu günden tüm olanaklarımızı ve gücümüzü bitirmemekten yarın da denizde olabilmemizi sağlayacak rezervlerimiz olmasından ve onların korunmasından geçer.


Birbirine çok benzeyen iki kavram olan deniz ve kadının ikisine de aynı anda sahip olabilmek de, bu birlikteliğin devamı için bu günden her şeyini vererek bitirmemekle sağlanabilir.


Yani yarında denizde olmak istiyorsak eğer,bu bir anlamda yarın da aynı kadınla yanyana olabilmek istiyorsak demektir ki ayrı bir davranış gerektirir.Uğrunda canımı verebilirim anlayışının geçerli olmadığı hayat gerçeklerinden biridir bu.Aslolan, yarında bizim ayaklarımız üzerinde kalmamızı sağlayacak imkan ve birikimlerimizi tüketmemize imkan vermiyecek deniz ve kadınla birlikte olabilmektir.


Yani yarın da denizde olmak istiyorsak eğer denize de kadına da sevgi ve harcamamızı dengeli tutmak becerisini göstererek,yarın da aynı şeyleri denize ve kadına verebilecek olanaklarımızın ve kaynaklarımızın sahibi olmamız gereklidir.


Yani yarın da denizde olmak istiyorsak eğer,bu günden her şeyimizi bitirtmeyecek deniz ve kadınla birlikte olmak becerisini göstermemiz yanı sıra ,bizim yerimize de bu davranışı gösterebilecek anlayıştaki deniz ve kadınla birlikte olmamız şarttır,
yarınların ızdırap olmaması için.


Bence


Erkut SOYSAL
http://www.deniz-yelken.blogspot.com/
0 536 366 65 51

Hiç yorum yok: