17 Ocak 2010 Pazar

MİZENADA SELİMİYE GÜNEY KULESİNİ GÖRMEK

Selimiye güney kulesi örneklemesi

Bu çıkış yönü ,yani 208 derece, Haydarpaşa mendirek kuzey ucundan çıkış çizimlerindeki yöndür

Karadaki nokta ile pruva hattının çizildiği teknedeki nokta mesafe açısından yakın olduğundan seyirde olası problemlere düşülmemesi için verilmiş yöndür.Ahırkapı önlerindeki fener bordalandıktan sonra normal değerler olan 242 derece kullanılmasına dönülebilir bu da bizi Asmalıya götürür.Verilen değerler sadece
örnekleme içindir.Bulunduğumuz konuma göre bu değerler büyük farklılık gösterebilir.

İşin özü: Bir noktayı aynı pusula yönü ile görebilmek o nokta ile aramizda çizdiğimiz hat üzerinde seyretmekle mümkündür.Tekne seyir hattı da, pruva-pupa hattı olarak bu çizgiye oturulduğu düşünülerek ele alınır.Ana direk ve mizena bu çizgiyi doğru bulmamızı kolaylaştırır.Bu hattan her sapma karasal kerterize yönelik seyir açımızı (Rota)değiştirecektir.

Bu işlemin faklı bir uygulamasını çatışma rotasında olup olmadığımızı anlamakta da kullanırız.Hareketli veya sabit bir nesneye ,onu pruva-pupa hattımızda hep aynı açıda görerek yaklaşıyorsak,sonuçta, iki nesnenin bir süre sonra aynı zamanda aynı yerde olacağını, yani çatışacağımızı bilmeliyiz.Farkı; seyir yönümüz değişse bile diğer nesnenin hareketlerine bağlı olarak bu nesneyi, teknemize göre aynı açıda görebileceğimizdir.Bu da halen çatışma noktasına seyrettiğimiz sonucunu verir.

Erkut SOYSAL

http://www.deniz-yelken.blogspot.com/
0 536 366 65 51----- Forwarded Message ----

From: erkut soysal

To: YelkencilerLokali@yahoogroups.com

Sent: Sun, January 17, 2010 1:42:51 AM

Subject: Re: [YelkencilerLokali] Ankara gemisi Ä°BRETLÄ°K

Teknenin mizena direği de pruva-pupa hattından bakıldığında ikinci bir kerteriz noktası olarak kullanılır.Bu işlemi bulunduğumuz yeri yani mevkimizi kesin bildiğimiz yerlerde hepimiz kendiliğinden uygularız.Herhangi bir kerterizi pupana aldığında teknenin burnunun göstereceği yer bu koşullarda bellidir.

Haydarpaşa mendireği kuzey ucundan çıkışlarda Yeşilköy ve Sarayburnu sığlıklarını kurtarmak için teknenin pruva hattından baktığımızda Selimiye güney kulesini mizena ile aynı hatta görüyorsak ki bu 62 doğu dur,208 batı yı gösterir,bu rota bizi Marmaranın ortasına selametle götürecek ve Sarayburnu -Yeşilköy sığlıklarını kurtarmamızı sağlıyacaktır.

Eski haritalarda Büyük çamlıca tepesi ve Selimiye kışlası güney kulesini 62 derecede görmenin İstanbul girişinde rota tayini için çizili olarak kaydı vardır.

SHDB 24 Mayıs 1965 /2923
Erkut SOYSAL
http://www.deniz-yelken.blogspot.com/
0 536 366 65 51

--------------------------------------------------------------------------------

From: Ahmet Celenoglu acelenoglu@gmail.com
To: yelkencilerlokali@yahoogroups.com
Sent: Sat, January 16, 2010 1:15:06 PM
Subject: Re: [YelkencilerLokali] Ankara gemisi Ä°BRETLÄ°K
Karada bir noktadan ve mizana direğinden nasıl yön bulunduğunu anlamadım. Bu konuda gerçekten bir yazı varsa ben de merakla bekliyorum.


Deniz-Yelken adına
Erkut Soysal

Hiç yorum yok: