12 Kasım 2009 Perşembe

FURLİNG DE GELİŞMELER


Mustafa Ünel’in yarış furlingi dünya liginde


Haberler - Genel Haberler

Çarşamba, 11 Kasım 2009 18:42

METS Amsterdam Fuarı çerçevesinde yapılan DAME yarışmasında Admiral Denizcilik finale kalan tek Türk firması oldu. Mustafa Ünel tarafından tasarlanan ve patent başvurusu yapılan yarış furlingi 17 Kasım günü basına tanıtılacak ve satışına başlanacak.
Race & Reef Furler adlı sistemde roller sistemli ön saha yelkenine camadan vurulabiliyor.

7 yaşından bu yana yelken yapan ve halen Pirat Sınıf Başkanlığı’nı yürüten Mustafa Ünel’in geliştirdiği “yarış tipi furling sistemi” Amsterdam’daki METS Fuarı kapsamında düzenlenen yeni tasarımlar yarışması DAME’de finale kaldı.
GENOA’YA CAMADAN
Piyasada satışa sunulmayan ve henüz tasarım aşamasında olan ürünlerin katılabildiği yarışmada finale kalan “Admiral Race&Reef” serisi, adından da anlaşılabileceği gibi roller genoa yelkene camadan vurulmasını mümkün kılıyor.
Aslında roller genoalar rüzgar gücü arttıkça sarılıp alan küçültülerek bir anlamda “camadan vurulmuş” gibi kullanılıyor. Ancak standart sistemde genoanın alt yakası güverteden uzaklaştığı için ön saha yelkeninin performansı ciddi oranda düşüyor. Mustafa Ünel’in geliştiriği sistemde ise yelken güverteden uzaklaşmadığı gibi, “sonsuz sarma ipi” sayesinde yelkenin sağnaklarda bollaşması da söz konusu değil.
Özellikle gezi amacıyla kullanılan, ancak düzenli yat yarışlarına katılan tekneler tarafından tercih edilen furling sistemindeki bu yeni ürün Ünel’e yarışmada finale kalma hakkını kazandırdı.

GEÇEN YIL DA FİNALE KALMIŞTI
30 yıldan bu yana Admiral Denizcilik adı altında, manuel, alektrikli ve hidrolik genoa ve anayelken sarma sistemleri olmak üzere direk ray ve arabaları ile genoa ray ve arabaları, boombrake, pasarella, matafora gibi çeşitli ürünler üreten Mustafa Ünel, 2008 yılında da DAME yarışmasında “EasyPower” sistemi ile finale kalmıştı.
Dünyada bir ilk olan ve patenti alınan bu ürün, yelken vinçlerine hiçbir tadilat gerekmeden uygulanan bir dişli aktarım gurubundan oluşuyor. Sistem, vinçlerin daha az güç harcanarak çevrilmesini sağlıyor.

Kaynak: TurkSail

Deniz-Yelken adına
Erkut Soysal

Hiç yorum yok: