24 Mart 2008 Pazartesi

Yükselen deniz

Deniz suyu seviyesisinin yükselmesi panik yarattı Onur ÇAKIR- Tufan HAMARAT/İZMİR, (DHA) 23-03-2008


İZMİR'in Mavişehir Semti'nde deniz suyu seviyesinin aniden yükselmesi paniğe neden oldu. Albatros Blokları önündeki sokağın deniz suyuyla dolması, site sakinlerini ‘Deprem mi olacak’ korkusuna sevk etti. Prof. Dr. Atilla Uluğ, korkulacak bir durumun olmadığını atmosforik koşullara bağlı olarak deniz suyunda yükselme olduğunu söyledi.
Karşıyaka'nın Mavişehir semtinde Albatros Blokları'nın olduğu bölgede deniz suyu seviyesinin yükselmesi semt sakinlerini korkuttu. Site içindeki yol ve kaldırımların suyla dolması nedeniyle vatandaşlar yürümekte zorlandı. Rögar kapaklarından fışkıran suyu gören vatandaşlar, ‘Deprem mi olacak?’ düşüncesiyle panik yaşadı. Deniz suyunun yükselmesinin atmosforik bir olay olduğunu belirten Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Uluğ, akşam saatlerinde Urla'da da deniz suyu seviyesinin yükseldiğini belirtti. Vatandaşların korkuya kapılmasına gerek olmadığını vurgulayan Uluğ, “Bu olayın depremle bir ilgisi yok. Atmosforik bir olay. Ani basınç değişimleri deniz suyunun yükselmesine neden olabilir. Birkaç gündür etkili olan lodos Akdeniz'in suyunu bu bölgeye taşıdı. Bu da deniz suyunun yükselmesine neden olabilir” dedi.Bu yazıda da değinilen ip uçlarını incelediğimizde deniz suyu seviyelerinin değişkenliğinde etkili atmosferik ve coğrafi koşulları açıkça görebilmekteyiz.İlk bakışta dolunay evresinde yani güneş ve ayın yaklaşık 180 derece farklı çekimlerinin etkisi,

aysız veya yeni ayın dünya üzerinde yaklaşık aynı noktadan çekim alanları,

uygun denizlere suların etkili rüzgarlarla taşınması,

bunun tersi yanı buralardan uygun rüzgarlarla dışarıya suların taşınması,

yerel atmosferik basınç etkilerininsuların bulunduğumuz coğrafyadaki yüksekliğini tayin eden yani deniz seviyesini etkileyen faktörler olduğunu açıkça görmekteyiz.

Alçak basınç alanı,bu alana doğru suları taşıyan etkin rüzgar ve ayın bölgesel durumu yanyana geldiğinde eşikler geçerek gelen suların eşiklerin arkasındaki seviyelerinin yükseleceğini basit bir mantıkla bile bulabiliriz.

Deniz- Yelken adına

Erkut Soysal

Hiç yorum yok: