25 Mart 2008 Salı

Havayı Koklamak

HAVAYI KOKLAMAK

Veya rüzgarı önceden görebilmek,Bütün hava tahminlerinin özü gözlemdir.
Bütün sonuçlara bu gözlemlerle elde edilen verilerin yorumlanması ile varilır.
Bu yorumların hassasiyetini gözlemdeki sıklık ,genişlik ve kullanılan enstrumanların yeterliliği sağlar.
Teknelerde barometre,termometre,higrometre klasiğinde ve görsel unsurlarla elde edeceğimiz veriler, bulunduğumuz sabit noktada gözlem süremize göre değerlendirilebilen ileriye dönük kısa vadeli tahminlerde bulunabilmemize yardım edebilirler.
Ama bunlar adı üstünde bulunduğumuz yöreye ait basit tahminler olarak düşünülmelidir.
Sabit noktamızı etkileyen unsurlar sadece bulunduğumuz noktadaki atmosferik ve klimatolojik şartlarla oluşmazlar,asıl önemlileri bu dar olanaklarla algılayamayacağımız fakat bir süre sonra bulunduğumuz bölgeye ulaşarak bölgeyi etkileyebilecek gelişmelerdir.
Zaman zaman ön göremeyeceğimiz bu arızı koşullar, düşündüğümüzden daha hızlı yer değiştirerek bunları algılamadan veya yeterli zamanımız olmadan bulunduğumuz yere varabilirler.
Bu nedenle çok geniş imkanlarla yetkili uzmanlarca elde edilerek bize ulaştırılan genel ve yerel hava durumu tahmin raporlarına her zaman önem vermemiz yani teknolojinin bu olanaklarını kullanmamız akılcı olmaktadır.
Ayrıca sadece bulunduğumuz noktadaki anlık verilerle seyretmek yerine ,seyir rotamız ve varacağımız yerlerdeki oluşacak hava durumunu dikkatlice analiz edebilir ve oralarda oluşacak koşulları da hesaplayabilir hale gelmemiz,denizciliğimizin önemli göstergelerindendir.
Bu aşamaya gelmemizde yöreyi tanımamız,seyir tecrübemiz ve harita analiz edebilme yeteneğimizde etkili olacaktır.
Yerel coğrafyanın meteorolojik verilerle ulaşılan hava tahminlerini ne kadar etkilediğini çoğumuz yaşamışızdır.
Gözlemlerimizi bir günlüğe ve sıklıkla kaydetmemiz ileride benzer koşullarda oluşabileceklerle ilgili fikirler verebilecektir.Piyasada oldukça değişik formlarda digital meteorolojı istasyonu olarak kullanabileceğimiz cihazlar her boyutta satılmaktadır.

Bütün bu koşullar dikkate alındığında;

Toplanan gözlem verileri yer haritasına işlendiktendikten sonra eşbasınç eğrileri oluşturularak,alçak ve yüksek basınç alanları tesbit edilerek iki farklı hava kütlesini birbirinden ayıran hattı temsil eden cepheler analiz edilip ve yapılan bütün analizler son defa bütün uzman ve tecrübeli personelin katıldığı brifingde tekrar değerlendirilerek, Hava kütlelerinin; tahmini yapılacak sahayı etkilemesi beklenen süre ve şiddeti hakkında son kararlar verilerek hava tahmin raporları oluşturan Meteoroloji merkez birimlerinin bize yayınladığı raporlar kendi bilgi ve tecrübelerimizle yana yana kullanıldığında seyirlerimizin ne kadar rahat koşullarla yapılabileceğini mutlaka göreceğiz.

Basınç hareketleri yanı sıra ısı hareketlerinin bununla ilintisi,gökyüzü gözlemleri ustaların hep birlikte kullandıkları hava tahmini unsurlarıdır,

AMA BAŞKA BİR YETİ DAHA VARDIR.
USTALAR HAVAYI KOKLARLAR.

Saygılarımla.

Not ,
Şu an İzmir e dolu yağıyor.
Erkut SOYSAL

Hiç yorum yok: