15 Kasım 2007 Perşembe

TEKNE ALMAK

Neden tekne sahibi olmak isteriz?

Birçok nedeni var bu talebin,ekonomimiz ,karnemiz düzgündür,birde teknem olsun diyenlerimiz gibi bunu bir standart göstergesi sayanlarımız vardır.Saygı duyulması gereken bir tavırdır bu.Evet tekne sahibi olmak bir ayrıcalıktır.
Bu nedenle tekne sahibi olanlarda eğer sağlıklı alt yapıları var ise teknelerine adapte olup onun ne olduğunu ve ne olmadığını anlamaları fazla zamanlarını almaz,gelişime ve kendilerini aşmaya yatkınlar ise herşey güzel gelişir.Hele birde paylaşmayı biliyorlar ve beceriyorlarsa iyiki tekne almışlar deriz hepimiz kıskanmadan.İşte en iyi tekne arkadaşının teknesidir dedirten tekne budur.
Diğer bir bölümü yine aynı nedenlerle bu işe başlamış olsalarda,tekne bir okuldur,onu beceremezlerse ve paylaşmayı öğrenemezlerse,karanın su üzerindeki bir uzantısı olmaktan ileri geçmez edindikleri nesne.Hele hele karada zamansal ve parasal sorunlarını da henüz çözememişlerse hep bir ayak bağıdır tekne.Bir olumsuzluk üst yapıtıdır.Böyle bir tekneye konuk olduğunuzda,konuk olmaktan çok tekne sahibinin kişisel kapris ve ızdıraplarının getirdiği hezeyanlarının hedefi olmak kaçınılmazdır.
Bu iki örnek, diğer insanları tekne sahibi yapan dürtülerin başında gelir. Hatta dar olanaklarla bile tekne sahibi olmak planlanır.Bu da saygı duyulması gereken bir davranıştır.Çünki tekne sahibi olmak ayrıcalıktır.Tek problem ayrıcalıklı olmak için tekne sahibi olmayı düşünmektir,tekne sahibi olması gerekenler vardır işin doğrusunda,onlar tekneyi bir araç değil bütünün bir parçası,bir ifade tarzı ve hatta daha ileri bir yaşam tarzı olarak görenlerdir,bir kaçış gibi görülse bile tekne yaşamı aslında bir kendini ifade tarzıdır.
Düşün kardeşim,
Neden tekne istiyorsunuz?
Bir tek geçerli neden gösterin,size nasıl tekne almanız gerektiğini söyleyeyim
Tekne sahibi olanların büyük bölümü tekne sahibi olmanın getireceğini düşündükleri sosyalite ve çevreyi edinebilmek için tekne sahibi olmuşlardır, tümüne yakınıda başlangıçta nasıl bir tekne alayım diye soranlardır.Bu da geçerli ve saygı duyulacak bir nedendir,tabii ki tekneyi neden istediğini biliyorsanız.
Siz neden istiyorsunuz?.
E.S

2 yorum:

TuLûAt dedi ki...

"Bir tek geçerli neden gösterin,size nasıl tekne almanız gerektiğini söyleyeyim."
Deniz çocuğuyum, ama son 32 yıldır Ankara'da yaşıyorum. 32 yılın bir çoğunda her sezon çok istememe rağmen ne bir tiyatroya gidebildim, ne de bir yelken kursuna.
Şimdi yaklaştı emeklilik. Ne para ne pul var. Ama ille de Deniz'e kavuşacağım. Deniz'de yaşayacağım. Hatta belki de bir mini didi 6.50 bile yapmaya çalışacağım. Bu şartlarla nasıl olacak bilemiyorum. Ama mutlaka olacak. Hac youna düşen karınca hikayesi gibi bunları yapamasam da Deniz'de ölmem yeter..

Erkut Soysal dedi ki...

Tekne almak ile denize kavuşmak arasındaki farkı çok iyi kestirmemiz gerekiyor,hele tekne yapmakla tekne almak o denli farklı ki.
Hep savımız şudur.Eğer denize komşu yörelerde doğmuş büyümüş isek deniz çocuğuyuz deriz,ama inanın ki deniz kıyısında doğmak yetmiyor bazı şeylere,denizin sizin tercihleriniz arasında da ilk sıralarda olması önemli,öyle ikilemler yaratır ki tekne sahibi olmak,bir yandan size yeni ölçüler ve dünyalar getirirken iken öbür yandan ,karasal sorumluluklarınız ve bağımlılıklarınızdan henüz ayrılamamanız nedeniyle mevcut dünyanızda bile bir ağırlık olarak önünüze dikilebilir.

Gelelim felsefesine.

İnsanın istediği yerde istediği şekilde ölebilmesi özgürlüklerin en üst sınırıdır aslında.

Denizi,denizde ölmek için değil,denizi yaşamak için istemeliyiz.

İki şekli var bunun,ya koşullarınızın yeterliliği artık bir tekne sahibi olmanız gerekliliğini önünüze getirir,ya da bir kariyer ve toplumsal statü belirlemesi amacı ile siz bir tekne sahibi olup statünüzü belirlemeğe çalışırsınız.İşin en zor tarafı bu sınıflamanın dışında da oluşan benim neyim eksik anlayışı ile sadece sahip olma dürtüsü ile edinilen tekneyi götürebilmektir.Koşulların yeterliliği oluşmamış ise taşıyamayacağınız bir yüktür ya da karasal sorumluluklarınızı yerine getirmenizde engeldir.
Tekne sahibi olmak her bireyin en doğal haklarındandır bence.Bu böyle iken ikinci güzel taraf pahalı bir nesne değildir aslında tekne.Denizin size getirdiği aktivitelere belirli bir bedel ödüyorsanız kendi rutininizde,aynı ölçülerde harcama ile bir tekne edinmek olayı çok daha ekonomik ve keyif alınır hale getirir.
Koşullarınız neyi elveriyor ve sizde hangi talep oluşmuş ise,ister tekne alın ,isterseniz kendiniz yapın.İşin ekonomisine ve kıyaslamasına hiç girmeyin,yeter ki tekneyi niye istediğinizi iyice çözün ve bir kağıda aradıklarınızı dökün,açıkça ve yüreklilikle,o zaman zaten nasıl bir tekne edinmeniz gerektiği kendiliğinden ortaya çıkacaktır.Eğer isterseniz bu dökümü iletin size nasıl bir tekne gerekebileceği konusunda geçerli doğruları iletebilelim.
Sevgilerimle.
Deniz-yelken adına

Erkut SOYSAL