21 Ağustos 2007 Salı

DENİZDEN BAKMALIYIZ

Denize bakmakla denizden bakmanın ayrıcalığı.

Bir kaza yaşandı geçenlerde,bir tekne diğer bir demirli tekneye çarptı,ne mutlu ki insan kaybı olmadı,nedenleri pek belirginleşmese de insan hatası olduğu ağırlık kazandı ve sonunda kaza,adı üstünde kaza,
Kazanın mantığı olmaz,bu bir bakış açısıdır,oldukça da geçerlidir,içinde yer alanların hiç birinin bunun olmasını istediğini sanmıyorum,tabii hasta ruhlar hariç onun için buna kaza deriz.
Kazaya neden olan sebebler araştırıldığında,bir sürü neden bulunabilir,olasılıkları arttırabilecek,bunlar insan hatası ve eksikliği olacaktır çoğunlukla,malzeme hatası bile olsa yine de bakım insan eliyle gerçekleştirildiği için,sonuçta insana bağlanacaktır kaza.
Sıcakta raylar uzar,tren raydan çıkar bu bir kazadır sonunda ama müsebbibleri vardır,ormanlar vardır yanan,müsebbibleri vardır,hızlı tren diye normal treni kullanırsınız kaza olur müsebbibleri vardır.
İncelediğimizde hızlı treni kullanan makinistin hız değerlerini aşması bir insan hatasıdır ve tabiiki getirebileceği sonuçlar itibarıyla da suçtur,
Bakalım simdi nasıl bir suçtur,bireysel bir suçtur bu suç ve insan hatasıdır,
Bu trenini hızlı tren vasıflarında olmadığı halde aynı karakterde kullanılmasını isteyenin yaptığı da suçtur,ilk anda bireysel gibi görülse bile bir farklılık vardır bu suçta,
İnsanlık suçudur bu.

Bunların hepsine karadan verilen reaksiyonlar mutlaka vardır ve çok çeşitlidir.

Bizde,yani denizden bakanlarda genelde konu dışı olarak gördükleri bu olaylarla pek ilgilenmezler,içinde deniz geçmiyorsa.
Bir bölümümüz de içinde deniz geçiyor diye konu ne olusa olsun kendilerini reaksiyon vermeğe ve konuya dahil olmaya mecbur hissederler yerli yersiz.

O boyuta gelirki mantığı olmayan kaza,bir insan hatası olduğu açıkça ortada iken,bir insanlık suçu gibi algılanır ve sanki tüm bir camiaya karşı tasarlanmış bir davranış gibi topluca saldırılarla.bir kişiye ait bu suç,o kişinin tüm meslek gurubunu kıracak,rencide edecek ve suçlayacak boyutlara vardırılır.

İşte budur aslında insanlık suçu.Bu linçtir.Denizden bakanlara yakışmaz.
Evet kaptan olayın şekli ve kendi ifadeleri doğrultusunda kazaya neden olmuştur ve suçludur.
Kullandığı tekne muhtevası ve boyutları ile değerlendiriyoruz işi,oysa teknik olarak baktığımızda sizin ,benim, teknemizle başka bir tekneye vurmamızla ne farkı var?

Kazanın mantığı olmaz.

Hiç yorum yok: