14 Temmuz 2007 Cumartesi

TEKNEDE ISINMA

Sevgili Denizciler,

Teknede yaşamak,bana göre çok değişik bir kavram,bunu önceden kabul eder isek,teknedeki yaşamda,teknesinde yaşayan denizci kadar çeşitlilik olduğunu göreceğiz.

Teknede yaşam koşullarımız ve teknemiz,bizim beklediğimiz veya zorunlu uymak durumunda olduğumuz yaşam koşullarımıza paralel ve gereksinmelerimiz göz önüne alınarak düzenlendiğinde keyif verici bir tarz olmasına karşın,burada oluşabilen eksiklikler ve onların karşılanma zorunluğu, bu tarzımızın oluşturulmasının kendimizin dışındaki etkenlerede bağımlı olduğunu ortaya koyar.

Eğer bir bölümümüzün tarif ettiği gibi,bu bir kaçış ise,kara ile irtibatın an aza indirilmesi hedeflenebileceği gibi,asgari ihtiyaçlarla yetinmek ve ona göre kurgularla,fiziksel ve ruhsal yetilerimizin izin verdiği sürece "bizce" kendimizle birlikte olmak uygun görülebilir,diğer bir talep ;biriyle veya bir şeyle yanlız kalabilmek ise mutlaka o kişinin veya o şeyin taleplerininde teknede karşılanması göz önüne alınmalıdır.

Yani niye teknede olduğumuzun farkına varmak önemlidir.

Teknede yaşamak ile tekneyi mesken olarak kullanmak arasında çok kalın bir çizgi vardır.

Denizde yaşamakla da çok farklı anlamı olan bu kavramlar ayrı ayrı ele alınmalı ve ona göre ne istediğimize karar vermeliyiz.
Hatta bir koyda demirli bir teknedeki tarzla, marinada bağlı teknede yaşamanın nekadar farklılık gösterdiğini hepimiz biliyoruz,
amaç görmek ,gezmek, varmak olduğunda tarzımızın buna uygunluğunu sağlamamız gerekir.

Bu farklı talepler bizi teknede taleplerimizi karşılayabilecek sistemlere sahip olmaya iter.

Bu talepler; iyi bir barınma imkanı,iyibir mutfak,iyi bir salon,konuk bölümü,rahat bir seyir,hızlı bir seyir,emin bir seyir gibi tercihlerimiz olarak belirir.

Aslında tekne sahibi olmak veya teknede yaşamak talebinin altında yatan ön önemli nedenlerden biri,tekne sahibi olmakla edineceğimizi düşündüğümüz ve bize çok çekici gelen denizcilik ortamı içinde bulunabilme talebimizdir.

Bu nedenle üç tip davranış şeklini gözleriz.Abrayabileceğinden öte bir tekne ile başlayanlar,ki bunlar daha sonra denizde başkalarına ihtiyaçları olduğunu hissettiklerinde eğer paylaşma duyguları gelişmemişse rahatsızlıklar başlar,doğru tekne ile başlayanlar,şimdilik bununla başlayayım sonra düzeltirim şekliyle başlayanlar.

Tekne tercihlerinde ön plana çıkan ekonomik olanaklar vasıflı tekne seçilememesine neden olsa bile,denizci kendi teknesinde yaratacağı kendi tarzı ile bunları aşmalıdır.
denizci olmanın önemli göstergesidir bu.

Isınma sistemleri ise teknede yaşamayı planlayanların uygun çözümlere ulaşması gereken bir ihtiyaç olup kesinlikle teknenin yapım malzemesi,tarzı ve tipi ile birliktelik gösterir.

Genelde ısıtma sistemleri teknelerde nem oranları üzerine etkili oldukları değerlerde işe yararlar,yani asıl önemli unsur birlikte planlanması gereken havalandırmadır.

Sintinelerinde su bulunduran veya sintinelerinde su bulundurmayan,ahşap,sac,aliminyum veya sentetik malzemeden imal edilen teknelerdede farklılık göstermesi gerektiğini düşündüğüm bu sistemlerle ilgili daha detaylı bilgileri gurubumuzdaki bu konuda uzman kişilerden almak sanırım kapımızdaki mevsim nedeni ile uygun olacaktır.

Tüm denizcilere sıcak ve kuru tekneler dilerim.

Erkut Soysal

Hiç yorum yok: