19 Nisan 2007 Perşembe

SU FILTRELERİ

Su filtresi dediğimizde ilk anda farklılıklarını pek düşünmediğimiz önemsiz bir aygıt aklımıza gelmektedir.

Teknelerimizde suyun sağlıklı depolanması ve kullanılmasının ne kadar önemli olduğunu hepimiz bilmekteyiz.

Aşagıda bu hayati önemi taşıyan cihazların kısa bir incelemesi bu konuda yetkili ticari firmalardan birinin yayınlarından aktarılmıştır.

Su Filtreleri: Suya bulaşanları kuruldukları seviyede tutmaya ve sisteme getirmemeye çalışırlar.


Okside Edici Filtreler (Oxidising Filters): Bu tip filtreler demir filtreleri olarak da bilinir ve orta derecede konsantrasyonda demir, manganez veya hidrojen sülfid içeren sularda kullanılır
Demir suda çözünmemiş Ferric (Ferrik) yada çözunmuş Ferrous (Ferroz) şekilde bulunur. Ferric demir basit bir şekilde filtre edilir ancak Ferrous demirin filre edilebilmesi için okside edilip Ferrik hale getirilmesi gereklidir. Orta derecede yeşil manganez tuzu kullanılir bu da manganez ve demiri okside ederek filtre edilebilir bir hale getirir. Filtreler ters yönde su verilerek rejenere edildikten sonra Potasyum Permanganat solusyonu ile yikanir. Bu tip filtreler suyu yumuşatan sistemlerin önune takilirlar.

Kum Filtreleri: Suda görulebilen maddeleri, bulanıkligi giderirler. Peryodik olarak rejenere edilmelidirler.

Aktif Karbon Filtreleri: Suda tadi ve kokuyu etkileyen klor ve trihalometan gibi inorganik maddeleri gidermede kullanılirlar. Filtreler ters yikama yapilmalı ya da kartuslari degiştirilmelidir.

Notralize Edici Filtreler: Suyun pH'sinı arttirmak için ve korozyon yapan özelligini azaltmak için kullanılirlar. Dogada asidik karakterli sularda çözunmus, halde bulunan serbest Karbondioksid gazi korozyona ve sistemde bozukluklara sebep olur. Kalsid ve Magnezi emdirilmiş filtre yatakları bu serbest Karbonik Asidi notralize ederler bunu yaparken zamanla erirler.

Kimyasal Besleme Pompalari: Bunlar suya katilmasi gereken solusyonları sisteme enjekte ederler. Buna en güzel ornek pH'yi yukseltmek için soda solusyonu veya dezenfeksiyon icin klor enjekte eden pompalardir.

Revers Osmoz (Reverse Osmosis): %99 oranmda bütun mineralleri sistemden uzaklastirdigi gibi bakterileri, çözunmuş metalleri vs iki membran sayesinde uzaklaştırır. Selluloz Triasetate (Cellulose Triacetate [CTA]) klorlanmiş ve Thin Film Composite (TFC) klorlanmamis. sular için kullanilan bu iki membrandan su molekülleri, molekül molekül geçerler. Su akımındaki basınç ve sicaklik farklılıkları ve membranlar sık sık kontrol edilmelidir. Sistemden önce aktif karbon filtresi kullanılırsa sudaki klor ve solusyon halindeki katı maddeler tutularak revers osmoza gelen suyun kalitesi arttırılabilinir. Sertlik, bakteriler, yosunlar, yüksek basınç (ideal su basinci 3-5 bar), sicaklik artişi gibi etkenler membranların omrunu azaltir. 100 litrelik suyun 75-80 litresi mebranların ötesine geçer %20-25 atık membran onunde birikir. Cogu zaman diger yöntemlerle birlikte kullanılir. Sudaki mineral kaybı anlamli ve onemlidir.


SUYU SAGLIKLI KILMAK


Louis Pasteur 1800 de suyun hastalık taşıyan mikro organizmaların kaynağı olduğunu saptadı. Sudan bulasan hastalıkların ilk ve en büyük örneği 1854'de "Broad Street Well" diye anılan Londra'daki kolera salgınıydı, günümüze kadar değişik, korkunc salgınlar yaşandı. Ancak sudan gelen hastalıkları taşıyan mikroplar geçen yaklaşık 150 yılda gelişen metodlarla tanımlandı ve önlemler geliştirildi.

Bir insana suyun içilebilir olduğunu göstermek için berraklığını göstermek ve içine karıştırılan klorun kokusunu hissettirmek yeterli olabilir diye düşünülse bile , bu koku da bazı insanlar için kabul edilebilir olmayabilir.
Bu sebeple aşağıda listede suyu sağlıklı kılmak için kullanılan değişik metodları sunuyoruz.


Metodlar

Klor (Chlorine)

Klor Dioksit (Chlorine Dioxide)

Ozon (Ozone)


Ultarviyole (UV)

lyonizasyon (Cu/Ag)

1. İlkKullanim

KLOR 1896'da Kentucky' de deneysel olarak denendi. 1908'de New Jersey Belediyesince suyu saglıkli kılmak için kullanıldı.
KLOR DİOKSİT
Geçtigimiz yüzyılın başlarında Humprey Davey tarafından üretilmistir
OZON
Geçtigimiz Yüzyılın sonlannda Fransa'da içme suyunu sağlıklı kılmak için kullanılmıştır.
ULTRAVİYOLE
Yülzyıldan fazladır mikro organizmaları öldürdüğü bilinmektedir

İYONİZASYON Cu/Ag
4000 yildan fazladir kullanıldığı bilinmektedir. 2000 yil once biyostatik formda kullanıldığı biliniyor. 1950' li yillardan buyana da NASA uzay programlarında biyoaktif formda kullanılmakta

2. Elde Etme metodu
KLOR
Sıkıştırılmış gaz halinde; Kalsiyum veya Sodyum Hipo-klorit tuzlarından elektrik gücüyle. (electrochlorination)
KLORDİOKSİT
Potasyum Klorat ile Hidroklorik asidin karışmasından çıkan gazdır. Sıklıkla oklorin (euklorine) de denir
OZON
Eektrik yükünden arındırılmış oksijen in 20,000 voltluk elektrotlar arasından geçirilmesi sonucu oluşur. Mavi renkli bir gazdir.
ULTRAVİYOLE
235.7 nanometrelik dalga boyuna sahip ışın
İYONİZASYON
Metallerin (Bakır ve Gümüş) elektrik gücü yoluyla ayrıstırılarak suya verilmesiyle gerceklesir. Düşük voltajlı dogru akım kullanılır.

Erkut Soysal

Hiç yorum yok: